Az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék (NT) 2016 márciusában negyvenéves börtönbüntetésre ítélte Radovan Karadzicot, akit az ellene felhozott tizenegy vádpontból tízben bűnösnek talált, és kimondta, hogy Karadzic a srebrenicai mészárlásért is felelős, amelyben a boszniai szerb erők mintegy nyolcezer muzulmán férfit és fiút gyilkoltak meg.
A magát ártatlannak valló 74 éves elítélt fellebbezett a döntés ellen. Az eljárás során a volt pszichiáter Karadzic azzal védekezett, hogy a srebrenicai népirtás pusztán mítosz, a bűncselekményeket a muszlimok rendezték meg és a boszniai szerbekre terelték a gyanút.
Ügyvédei Karadzic ítéletének enyhítését követelték, míg az ügyészség szerint abban a vádpontban is bűnös népirtásért, amely alól két évvel ezelőtt felmentették, és életfogytig tartó börtönbüntetés kiszabását kérte az ENSZ nemzetközi törvényszéki mechanizmusától (MICT), attól a testülettől, amely megbízatásának lejárta után átvette az NT fennmaradó ügyeit. Katrina Gustafson, a vádhatóság képviselője szerint Karadzic "visszaélt roppant hatalmával, hogy kiontsa a vérét számtalan embernek, és az igazság megköveteli, hogy ezért a lehető legsúlyosabb büntetést kapja".
A boszniai szerb elnöki tisztséget 1992-től betöltő Radovan Karadzic ellen már 1995-ben vádat emeltek, de ő éveken át bujkált, csak 2008-ban fogták el Belgrádban és adták ki Hágának, ahol a következő évben kezdődött ellene eljárás.
Az elsőfokú ítéletre nyolc évet kellett várni, de a sokkal rövidebb ideig tartó fellebbviteli eljárás sem volt zökkenőmentes. Tavaly szeptemberben lemondott, és mást jelölt ki maga helyett Theodor Meron, a Radovan Karadzic fellebbezési ügyében eljáró hágai bírói testület vezetője, miután a volt boszniai szerb elnök képviselői a felmentését kezdeményezték elfogultságra hivatkozva.
Az ügy előzménye az volt, hogy a népirtás és háborús bűnök elkövetése miatt elítélt boszniai szerb katonai parancsnok, Ratko Mladic fellebbezését tárgyaló öt bíró közül hármat felmentettek lehetséges elfogultság miatt, köztük Meront. A védelem beadványa nyomán született döntés értelmében a három tapasztalt bíró esetében fennállhat a pártatlanság hiányának veszélye amiatt, hogy korábban más boszniai szerb háborús vezetők ügyeit is tárgyalták. Ezt követően Karadzic védőügyvédjei is Theodor Meron felmentését kezdeményezték, ő azonban a döntésnek elébe menve inkább lemondott. Ugyanakkor élesen bírálta a testület rá is vonatkozó korábbi ítéletét a Mladic-ügyben, és hangsúlyozta, hogy mindkét eljárásban pártatlanul járt volna el.
Karadzic megítélése Bosznia-Hercegovinában máig vitatott. Az ország többségében bosnyákok és horvátok lakta részében egyértelműen háborús bűnösnek tartják, és remélik, hogy súlyosbítják a büntetését, míg a szerbek lakta területeken inkább hősként tekintenek rá, és az ítélet enyhítésére számítanak.
MTI