Tuzson Bence úgy fogalmazott, azért volt szükség 1848 küzdelmére, mert egy birodalomban egy nemzet feloldódik, ha nem tudja megtartani önazonosságát. "A forradalmárok és szabadságharcosok egyetlen dologban biztosan egyetértettek, mégpedig a nemzeti megmaradás alapvető fontosságában" - jelentette ki.
Tuzson Bence az Európai Parlament magyar néppárti képviselőcsoportja és a Magyar Hullám Társaság március 15. alkalmából tartott rendezvényén arra hívta fel a figyelmet, hogy a forradalmárok és szabadságharcosok küzdelme nem volt hiábavaló: a kiegyezést követően ugyanis erős szövetség alakult ki az osztrákok és a magyarok között.
Nekünk is erős szövetségre kell felépítenünk Európát
- mondta, sürgetve az egyenlő nemzetek szövetségét és az ezen alapuló erős Európa megteremtését.
Úgy vélekedett, hogy az 1848-as forradalom képes volt megmenteni a magyar kultúrát és hagyományt. Örökül kapott feladatként jelölte meg a magyar hagyomány, a kultúra, a nemzet és a nyelv védelmét és élővé tételét, és arra figyelmeztetett, hogy az elődök kultúrája hamar elpárolog, ha a következő nemzedék nem teszi magáévá.
"El kell mondani az utódoknak történeteket. Egy ország története nemcsak a forradalmak vagy szabadságharcok történetéből áll össze, hanem az emberek és a családok történetéből" - fogalmazott. Ezekből a mozaikokból fog összeállni a magyar történelem, a magyar hagyomány, és ezen keresztül fog megmaradni a magyar kultúra és Magyarország is - hangsúlyozta.
Tőkés László fideszes európai parlamenti képviselő köszöntőjében kijelentette, az 1848-as forradalmak "európai tavaszának" egyik kiemelkedő fejezetét a magyarok írták. Szabadságért vállalt áldozatuk és kálváriájuk az utókor számára is példamutató - tette hozzá.
"Itt, Brüsszelben, Európa fővárosában bizton elmondhatjuk, hogy kitüntetett hely illeti meg 'Európa tavaszának' egykori forradalmait, köztük is kiemelt módon az 1848-49-es magyar forradalmat és szabadságharcot" - fogalmazott.
Az Európai Unió jelenlegi válságos helyzetében és a tornyosuló kihívások közepette "most is meg kell vívnunk harcainkat országainkért, közös európai értékeinkért, nemzeti és európai érdekeinkért és identitásunkért, kereszténységünkért és szabadságunkért" - mondta.
A forradalmi Magyarország kormányzójának, Kossuth Lajosnak tragikus sorsú, Brüsszelbe menekült édesanyjára és leánytestvéreire emlékezve Tőkés László hozzátette:
Áldott legyen a forradalmár és szabadságharcos emigránsok emléke!
MTI