Cropped landscape
Külföld
Ezrek menekültek el a Kongói Demokratikus Köztársaságból az etnikai erőszak miatt
2019-01-0421:47
Mintegy 16 ezren menekültek el az elmúlt hetekben az etnikai alapú erőszak elől a Kongói Demokratikus Köztársaságból a szomszédos Kongói Köztársaságba - tudatta pénteken az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR).
"Az emberek a Banunu és Batende etniukai csoportok  közötti, számos összecsapáshoz vezető régi viszály következtében menekülnek az ország nyugati részéből" - áll Andrej Mahecic, az UNHCR szóvivője közleményében.
    
A mostani az elmúlt csaknem évtized legnagyobb menekültáradata a Kongói Demokratikus Köztársaságból a Kongói Köztársaságba, ahol 2009-ben 130 ezer ember keresett menedéket az előbbi országból.
    
Az összecsapások decemberben törtek ki a Kongói Demokratikus Köztársaság nyugati részén található Mai-Ndombe tartomány Yumbi nevű településén. A harcok következtében ezrek, különösen banunu nők és gyerekek kényszerültek a Kongói Köztársaság keleti, Makotipoko és Bouemba nevű kerületeibe menekülni, ahol helyi hatóságok és ENSZ-ügynökségek részesítették őket segítségnyújtásban.
    
A két etnikai csoport közötti összecsapásokban legalább 45 ember halt meg, és 62 sebesült meg decemberben.
    
"Ezek a menekültek nehéz körülmények között élnek, és olyan távoli területeken tartózkodnak, ahol küzdeniük kell azért, hogy ivóvízhez, élelmiszerhez és orvosi ellátáshoz jussanak" - részletezte Mahecic.
    
Az ENSZ adatai szerint a Kongói Köztársaságban jelenleg mintegy 60 ezer menekült tartózkodik, legtöbbjük a Közép-afrikai Köztársaságból, a Kongói Demokratikus Köztársaságból és Ruandából menekült ide.
    
Az UNHCR beszámolóját idéző EFE spanyol hírügynökség megjegyzi, hogy a két etnikai csoport közötti viszály általában választási időszakokban szokott kiéleződni, Yumbiban a legutóbbi két választás idején, 2006-ban és 2011-ben is összecsapások törtek ki a két etnikum között.
    
Az országban vasárnap tartottak általános választásokat. A vasárnap tartott voksolások közül a legfontosabb vélhetően az elnökválasztás volt, amelynek célja a csaknem 18 éve regnáló Joseph Kabila elnök utódjának kiválasztása.
    
Míg a Batende közösség tagjai inkább Kabila kijelölt  utódját, Emmanuel Ramazani Shadaryt támogatják, addig a Banunu tagjai a Martin Fayulu ellenzéki elnökjelölt vezette koalícióval rokonszenveznek.

MTI
A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ