Külföld
Megkezdődtek a választások a Kongói Demokratikus Köztársaságban
2018-12-3008:59
A Kongói Demokratikus Köztársaságban megkezdődtek vasárnap reggel a régóta halogatott elnök-, parlamenti és tartományi választások, amelyek jó esetben meghozhatják az országban az első békés és demokratikus hatalomátadást.
 A már két éve esedékes, eredetileg december 23-ra kiírt választásokat december 20-án 30-ára halasztották. A központi választási bizottság (Céni) viszont bejelentette: Beni és Butembo, valamint a nyugati Yumbi városok mintegy 1,2 millió lakosa legkorábban márciusig nem fog tud szavazni az ottani ebolajárvány és a fegyveres erőszak miatt. Hírügynökségek szerint e területek Joseph Kabila elnök ellenzékének fellegvárai, és helyi politikusok úgy értékelik: a Céni döntésének célja, hogy Kabila kegyelt utódja, az Európai Unió által szankciókkal sújtott Emmanuel Ramazani Shadary volt belügyminiszter javára dőljön el a szavazás. Sokan mások is bírálták a döntést, mert szerintük hiteltelenné teszi a választásokat. Ezzel összefüggésben lehet számítani erőszakcselekményekre a szavazás napján az AP hírügynökség szerint.
    
Shadary két fő ellenfele Martin Fayulu és Felix Tshisekedi.
    
A szavazásra jogosult 40 millió ember az ország történetében most először voksol elektronikus szavazógépek segítségével, ami miatt az ellenzék attól tart, hogy a hatalom manipulálni tudja az eredményt. Egyes választási megfigyelők arra panaszkodtak ezenkívül, hogy az eljáráshoz szükséges dokumentumok nem jutottak el egyes szavazókörzetekbe. Ez a körülmény nem váratlan, mert a választási bizottság napokkal ezelőtt közölte, hogy nem tud elegendő szavazólapot biztosítani a fővárosban, Kinshasában és az azonos nevű tartományban, mert egy héttel korábban tűz pusztított a hivatal egyik fővárosi raktárában, és több ezer szavazógép megsemmisült.
    
Az Európai Unió két évvel ezelőtt szankciókat vezetett be 14 kongói tisztségviselő - köztük Shadary - ellen a választások megrendezésének akadályozása és az emberi jogok ehhez kapcsolódó megsértése miatt. Nem léphetnek be az unió területére, és befagyasztották az EU területén fellelhető vagyonukat. Az unió most december 10-én meghosszabbította ezeket a szankciókat. Shadary esetében az unió azzal indokolta a hosszabbítást, hogy "részt vett komoly emberjogsértésnek számító cselekmények kitervelésében, irányításában és végrehajtásában".

MTI
A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ