Évről évre miniszterelnökök, külügy-, és védelmi miniszterek, valamint szakemberek vesznek részt a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián. A feszültségekkel terhelt nemzetközi helyzetre jellemző, hogy a vasárnap véget ért eseményen egymás lépéseit kritizálták a felszólalók.
Az Európai Unió egyedül nem tudja megvédeni Európát és védelmi képességeinek fejlesztése kockázatot is hordoz - jelentette ki Jens Stoltenberg, NATO-főtitkár. Egységre hívta fel az Európai Unió tagországait az osztrák kancellár is.
Az Iszlám Állam ugyan elvesztette területét a Közel-Keleten, de továbbra is veszélyes és Afrikában akar terjeszkedni.
Benjamin Netanjahu Iránt fenyegette katonai beavatkozással. Az izraeli miniszterelnök azt állítja, hogy Teherán terjeszkedik a térségben.
Ugyanerről beszélt az amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó is, és a szír kormányt vádolták azzal, hogy továbbra is harci gázt vetnek be a polgárháborúban.
Törökország viszont azt üzente az Egyesült Államoknak, hogy hagyjon fel a szíriai kurdok katonai támogatásával.
Semmilyen megállapodás nem született Ukrajnáról, hiába találkozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ukrán kollégájával.
Nógrádi György:
Stoltenbergnek két lényeges mondata volt, az egyik, hogy költsük a GDP 2,5 százalékát katonai kiadásra. Ez egy korábbi NATO felfogás, ezt Walesben elfogadták, jelenleg 4-6 ország hajtja végre. A másik pedig, hogy ne akarjunk párhuzamos struktúrát létrehozni az Európai Unióban a NATO-val csak olyat csináljunk, ami a NATO-ban nincs.
A biztonságpolitikai szakértő emlékezett továbbá a német védelmi miniszter, Ursula von der Leyen beszédére, amelyben elhangzott az is, hogy
az Iszlám Államot szétvertük, de nem teremtettük meg a békéhez való struktúrát.
ECHO TV - A nemzet hangja - Heti terror