Szerbiában több ezer ember több mint egy éve vár arra, hogy valahogy tovább tudjon utazni. De sem a magyar, sem a horvát határon nem lehet olyan egyszerűen átsétálni, mint 2015-ben a nagy menekültválság idején. Szerbia ugyan nem uniós tag, mégis hajlandó lenne részt venni a migránsok elosztására Brüsszelben kigondolt kvótarendszerben. A már ott lévőkkel valamit így is, úgy is kezdeniük kell.
Ha az EU úgy dönt, hogy szét kell osztani a migránsokat, Szerbia természetesen kész arra, hogy részt vegyen benne. Nemcsak az elkövetkezendő időkben, hanem már most. Eleve van 4000 migráns a területünkön, és biztosítunk nekik minden humanitárius ellátást, amit egy ország csak tud adni a migránsoknak vagy menekülteknek
- magyarázta Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter.
Az ellenzéki Dveri mozgalom elnöke egészen másként látja a helyzetet. Boško Obradović meglátása szerint jogos a félelem, hogy Szerbia az EU egyik nagy központja lehet a menedéket kérők számára.
Igazán rossz helyzetben vagyunk a Brüsszelből érkező folyamatos zsarolások miatt, hogy mit kell tennünk az uniós integrációért. Az egyik elképzelés szerint a felesleges migránsokat, akiket az EU nem akar befogadni, tartósan Szerbiában telepítenék le
- mondta a nemzeti és keresztény alapon álló ellenzéki párt vezetője.
Mivel csak Németországba több mint egymillió migráns érkezett 2015 óta, olyanok is vannak Szerbiában, akik arra várnak, hogy családegyesítés révén a már Németországban élő rokonaikhoz utazhassanak.
Az Európára nehezedő folyamatos migrációs nyomás a kedden kezdődő davosi Világgazdasági Fórumon is kiemelt téma lesz.
Echo Tv – A nemzet hangja – Híradó