A kötelező betelepítésnek egyedül Málta tett eleget. Spanyolország a kvóta 13,6, Belgium 25,6, Hollandia 39,6, míg Portugália 49,1 százalékát teljesítette.
A kvótarendszer ellen Magyarország és a visegrádi országok már a kezdetektől tiltakoznak, míg a nyugati országok támogatják. Hazánk és a V4-ek szerint a kötelező betelepítés veszélybe sodorja az országok szuverenitását és biztonsági kockázatot is jelent, mivel az elmúlt időszak terrorcselekményeit főként illegális bevándorlók követték el.
Most már nemcsak Magyarország ellenzi a kötelező befogadást, hanem az Európai Tanács elnöke is. Donald Tusk a csütörtökön kezdődő uniós csúcstalálkozón résztvevő állam és kormányfőknek küldött meghívó levelében azt írta, a kvótarendszer rendkívül megosztó és nem is hatékony. A lengyel politikus leszögezte: egyedül a tagállamok képesek hatékonyan kezelni a migrációs válságot.
Sajtóértesülések szerint az elnök csütörtökön jelenti be, hogy a Tanács javasolni fogja a kötelező elosztási rendszer megszüntetését. A migrációs uniós biztos “Európa-ellenesnek” nevezte Donald Tusk javaslatát, hogy a migrációs kvóták végleg kerüljenek le az Unió napirendjéről.
Attól tartok az a megosztó, amit ő csinál. Pedig az Európai Tanács elnökének épp az lenne a dolga, hogy egységet teremtsen a tagállamok között. Donald Tusk nem az egységet szolgálja most. Tagadja, figyelmen kívül hagyja mindazt a munkát, amit három éve végzünk és aláássa az egyik legfontosabb európai elvet, a szolidaritást.
- hangoztatta Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs és uniós belügyekért, valamint az uniós polgárságért felelős biztosa.
A holnap kezdődő uniós csúcstalálkozó előtt Olaszország és a Visegrádi Négyek vezetői egyeztetnek a menekültkérdésről.