Csökkentették, illetve megvonták a fizetését négy jobbikos, tizenkét MSZP-s, hét DK-s, hat LMP-s, öt párbeszédes és két független képviselőnek.
Teljes fizetésmegvonást azért kaptak MSZP-s, DK-s, párbeszédes és független képviselők, mert elállták az elnöki emelvényt, sípoltak, szirénáztak, táblákat tartottak fel.
Büntetést kapott:
- Arató Gergely (DK),
- Bangóné Borbély Ildikó (MSZP),
- Bősz Anett (független),
- Burány Sándor (Párbeszéd),
- Gréczy Zsolt (DK),
- Gurmai Zita (MSZP),
- Hajdu László (DK),
- Harangozó Tamás (MSZP),
- Hiszékeny Dezső (MSZP),
- Keresztes László Lóránt (LMP),
- Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd),
- Korózs Lajos (MSZP),
- Kunhalmi Ágnes (MSZP),
- László Imre (DK),
- Mellár Tamás (Párbeszéd),
- Molnár Gyula (MSZP),
- Molnár Zsolt (MSZP),
- Oláh Lajos (DK),
- Szabó Sándor (MSZP),
- Szabó Tímea (Párbeszéd),
- Szél Bernadett (független),
- Tóbiás József (MSZP),
- Tordai Bence (Párbeszéd),
- Tóth Bertalan (MSZP),
- Vadai Ágnes (DK),
- Varga László (MSZP)
- Varju László (DK).
- A legmagasabb összegű elvonás - több mint 1,7 millió forint - két frakcióvezetőt, Szabó Tímeát és Tóth Bertalant sújtja.
A jobbikos képviselők közül Jakab Péterre szabták ki a legnagyobb büntetést. Az ellenzéki politikus azért nem kapja meg 1,2 millió forintos havi fizetését, mert elfoglalta az ülésteremben a miniszterelnök helyét, ott kezével letakarta a szavazógombokat, így Orbán Viktor nem tudott szavazni a szakképzési törvény módosításáról. Jakab Péter ezt követően az ülést vezető elnökkel egy időben, az ülésterem közepén állva egy kihangosított mikrofonba beszélt és igyekezett a zárószavazást megzavarni.
A többi jobbikos képviselőnek, Ander Balázsnak, Rig Lajosnak és Stummer Jánosnak azért csökkentették egyharmadával a havi javadalmazását, mert egy molinót tartott.
Az LMP-s Csárdi Antal, Demeter Márta, Hohn Krisztina, Schmuck Erzsébet és Ungár Péter fizetése is csökken ugyancsak egyharmaddal, mert az ülés kezdetén "a rabszolgamunka" elleni tiltakozásul papírcédulákat szórt le a karzatról a padsorok közé.
Az ellenzéki frakciók jótékonykodnának
Jótékony célra javasolja fordítani több ellenzéki frakció azt az összeget, amely képviselőik tiszteletdíjának csökkentéséből származik.
A Jobbik közleményben tudatta: érintett képviselői igazságtalannak tartják a büntetést és azt követelik Kövér László házelnöktől, hogy a befolyó tételt az állam és a társadalombiztosítás által nem támogatott SMA-izomsorvadásos betegek egészségügyi kezelésére fordítsa.
Az LMP a rászoruló családokat támogatná a befolyt összegből. A párt társelnökei, Demeter Márta és Keresztes László Lóránt szerint Kövér László kettős mércét alkalmazva korlátozza az ellenzéki frakciókat a szabad véleménynyilvánításban, a házelnök pedig érdekelt a büntetésben, hiszen az Országgyűlés által elkölthető összeget növelik.
A DK alelnöke, Varju László azt írta: büntetést nem azok érdemelnek, akik kiálltak a magyar munkavállalók érdekei mellett, hanem azok a fideszes képviselők, akik "rabszolgasorba akarják hajtani honfitársaink százezreit".
Bősz Anett, a Liberálisok politikusa, független képviselő szintén kommünikében azt közölte: "sose voltam még ilyen büszke büntetésre". Szerinte a fideszes többség azért büntette meg az ellenzékieket, mert kiálltak a magyar munkavállalók kizsákmányolása ellen.
A Párbeszéd-frakció - egy sajtótájékoztatón elhangzottak szerint - azt szeretné, ha kilakoltatás előtt álló, illetve már kilakoltatott családokat segítenék a pénzből.
MTI