Cover
Belföld
Egykori energolos dolgozott az úszószövetségnek
2019-01-3006:22
Az Energol Rt. volt elnök-vezérigazgatóját kérték fel a 2010-es budapesti vizes Eb közbeszerzési eljárásának lebonyolítására. Gyárfás Tamás nem tudta, hogy Keszthelyi Péter, a Gyurcsány–Bajnai-kormányok állami sportberu­házásai­nak egyik legfőbb irányítója az olajoscég egyik vezetője volt korábban - írja a Magyar Idők
Gyárfás Tamás még a Magyar Úszószövetség elnökeként munkakapcsolatban állt Keszthelyi Péterrel, az olajbűnözés emblematikus cége, az Energol Rt. egykori elnök-vezérigazgatójával, majd elnökével. Keszthelyi vezetőtársai voltak a 90-es években igazgatóként – mások mellett – a korábban már büntetett cégalapítók, Drobilich Gábor, Ferencsik Attila és napjaink híreinek állandó szereplője, Portik Tamás. 
 
Utóbbi a nyomozók, valamint ismerősei szerint gyakorlatilag minden találkozóján hangfelvételt készített titokban, így a Keszthelyivel történt egyeztetéseit is felvehette annak energolos időszakában, 1994. november 30. és 1997. augusztus 22. között, és e felvételek is benne lehetnek a Portiknak tulajdonított és a közelmúltban lefoglalt kisteherautónyi hanganyagban. 
 
A Válasz.hu Portik 2012-es elfogása után azt írta Keszthelyiről: a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara korábbi főtitkára a 2002–2010-es időszakban már az állami sportberuházások egyik legfőbb irányítója volt Magyarországon (úgy is, mint a BM Beruházási és Közbeszerzési Zrt. vezérigazgató-helyettese), sőt a Gyurcsány-érában a kormányzatinegyed-projekt bírálóbizottságának szakmai titkári titulusát is ő viselte. Azaz fontos szerepet töltött be a Gyurcsány–Bajnai-kormányok sportberuházásai területén. Így került bizonyíthatóan munkakapcsolatba az úszószövetséggel.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal 2010–2011-es vizsgálata szerint a Magyar Úszószövetség szabálytalanul használta fel a 2010-es margitszigeti Európa-bajnokság költségvetési támogatását, a szövetség elnöke és főtitkára pedig jogosulatlanul vett fel juttatásokat. 
 
„A közbeszerzési szerződés nélkül igénybe vett szállodai költségeken, a 48 millió forinton kívül további tízmillió forintot pedig éppen a már említett tribünök miatt kellett visszafizetnünk, holott ott volt közbeszerzési eljárás. Keszthelyi Péter urat, a BMSK Zrt. vezérigazgató-helyettesét kértük fel az eljárás lebonyolítására. Az általa képviselt cég üzemelteti például a szövetségek székházát, mondhatni a legszorosabb kapcsolatban áll a sportvezetéssel. Állítólag nem szakszerűen jártak el, és egyelőre nekünk kell ezt is megszenvednünk, azaz kifizetni” – magyarázta a helyzetet Gyárfás Tamás, az úszószövetség akkori elnöke. A sportvezető tegnap lapunknak azt mondta: nem ismerte a 90-es években Keszthelyit, azt pedig tőlünk tudta meg, hogy a férfi egykor az Energol Rt. elnök-vezérigazgatója volt. 
 
A Portik Tamással való kapcsolatáról lapunknak tavaly adott interjújában Gyárfás elmondta: 1994-ben egy ingatlanügynök ismertette őket össze, és Portik tizenkét hónapra bérelte ki a házukat. Tíz évvel később, 2004-ben villát cseréltek egymással, Portik élettársa nevére került az a Széchenyi-hegyi (Ágnes úti) luxusvilla, amelyben 2012-ben elfogták, Portikék egy rózsadombi ingatlant adtak cserébe. (Az Ágnes úti villát Portik élettársa azóta eladta, majd ismeretlen helyre távozott közös gyermekeikkel.) 
 
Azóta kiderült, Portik rögzítette a sportvezetővel való beszélgetéseit is. Ezek egyikén arról volt szó, hogy az egykori olajos vállalkozó Gyárfáson keresztül szerette volna felvenni a kapcsolatot Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. Gyárfás ezzel kapcsolatban korábban lapunknak leszögezte, hogy Portikot nem mutatta be senkinek. További érdeklődésünkre, miszerint igaz-e, hogy azon a kazettán, amellyel ügyvédjén keresztül legutóbb ismét meg akarták zsarolni, és amelyet a rendőrség tavaly december 17-én lefoglalt, hallható Portik Tamás részéről erre vonatkozó igény, Gyárfás Tamás azt felelte: „A jelek szerint ismerik a felvételt.”

Magyar Idők
A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ