A 2017-es évben 80-85 ezer illegális bevándorló indult útnak a migrációs útvonal főbb országaiba. Tulajdonképpen permanens hatás alatt tartották a magyar határt, hullámzó nagyságrendben, de folyamatosan.
Az európai biztonság szempontjából kulcsfontosságú a külső határok megerősítése, azért is, mert a NATO egyik prognózisa szerint 2020-ig 60 millió illegális bevándorló akar útnak indulni Afrikából.
Magyarország nem változtatott az álláspontján, ezt a helyzetet veszélyesnek találjuk gazdaságilag, belbiztonságilag és politikai szempontból is. Soha nem gondoltuk volna, hogy olyan muszlim csoportok kerülnek Európába, mint Svédországba vagy a napokban Németországba, ahol antiszemita tüntetésekre került sor.
magyarázta Bakondi György.
Hozzátette továbbá:
Nem lehetséges, hogy ellenőrzés nélkül illegális migránsok tömeges és agresszív benyomulására kerüljön sor. Mi úgy gondoljuk, hogy a józan gondolkodású nemzetállamok - ahol a lakosság közvetlenül választja a politikai vezetést, a kormányt - az utóbbi két évben fokozatosan változtatnak a bevándorláspolitikájukon.
Bakondi György szerint a leghatékonyabban a nemzetállamok tudnak fellépni az illegális bevándorlással szemben. Ezért állnak értetlenül azelőtt a parlamenti határozat előtt, melynek értelmében helyettük Brüsszelből hoznák meg azt a döntést, hogy ki és hová jogosult belépni Európán belül.
„Mi megvagyunk arról győződve, hogy az erős nemzetállamok demokratikusan választott kormányaik vezetésével szoros együttműködésben tudnak eredményt elérni, akár a közbiztonság javításában, akár Európa gazdasági aktivitásának visszanyerésében, a fejlődés elérésében.”
- tartja lehetséges megoldásnak a belbiztonsági főtanácsadó.