Cropped landscape
Gazdaság
Negatívra rontotta Olaszország államadós-osztályzatának kilátását a Standard & Poor's
2018-10-2706:04
Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Olaszország államadós-besorolásának kilátását pénteken a Standard & Poor's, elsősorban azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy az olasz kormány gazdasági és költségvetési politikája megterheli az olasz gazdasági növekedést, és emiatt várhatóan nem folytatódik az olasz államadósság-ráta csökkenése.
A nemzetközi pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítési részlege (S&P Global Ratings) péntek éjjel Londonban bejelentette azt is, hogy a kilátásrontással egy időben megerősítette a hosszú és rövid futamidejű olasz szuverén kötelezettségek "BBB/A-2" szintű osztályzatát. Egy másik globális piacvezető hitelminősítő, a Moody's Investors Service a múlt héten az S&P jelenlegi olasz besorolásának megfelelő addigi "Baa2"-ről egy fokozattal "Baa3"-ra rontotta Olaszország államadósságának besorolását, mindenekelőtt az olasz költségvetési helyzet gyengülésével indokolva a lépést. 

A "Baa3" minősítés - amely más hitelminősítők módszertanában a "BBB mínusz" besorolásnak felel meg - a befektetésre ajánlott kategória alapszintje. Ha a Moody's innen tovább rontja az olasz szuverén besorolást, Olaszország ennél a hitelminősítőnél elvesztené befektetési ajánlású osztályzatát. A Moody's a leminősítés múlt heti bejelentéséhez fűzött indoklásában kiemelte azt a véleményét, hogy az olasz államháztartás helyzete érdemben gyengült, miután az olasz kormány a következő három évre a cég által eddig vártnál sokkal magasabb deficitcélokat jelölt ki. Hasonló indoklással rontotta pénteken negatívra az olasz államadósság-osztályzat kilátását a Standard & Poor's. A cég közölte: saját előrejelzése szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány 2019-ben 2,7 százalék körül lesz az olasz kormány által kitűzött 2,4 százalékos cél helyett. Az S&P várakozása szerint ennek következtében a GDP-arányos olasz államadósság-ráta csökkenése nem folytatódik. 

A hitelminősítő azzal számol, hogy a bruttó és a nettó olasz szuverén adósságkötelezettségek aránya a GDP-értékhez viszonyítva a következő három évben 128,5, illetve 123,2 százalék környékén marad. Az S&P Golbal Ratings hangsúlyozta, hogy az általa adósosztályzattal ellátott 132 ország közül Olaszország GDP-arányos államadósság-rátája a negyedik legmagasabb Japán, Görögország és Libanon után. A hitelminősítő szerint az olasz kormány tervezett gazdaság- és költségvetés-politikai intézkedései a befektetői bizalom erózióját okozták, és ezt tükrözi az államadósság növekvő hozama is. Mivel az olasz bankok az olasz kormány legnagyobb hitelezői, ez a folyamat negatívan befolyásolja a bankrendszer hozzáférését a tőkepiaci finanszírozáshoz. 

Ha az állammal szembeni banki követelések hozama tovább emelkedik, az csökkentheti a bankok kapacitását az olasz gazdaság finanszírozására, mivel a bankrendszer forrásokat terel el a magánszektortól, különösen a kis- és a közepes vállalatoktól - áll a Standard & Poor's elemzésében. A cég szerint valószínűsíthető, hogy ennek következtében emelkednek az olasz gazdaság egészének hitelköltségei. Az S&P szerint ebben a környezetben túlzottan derűlátónak tűnik az olasz kormány növekedési előrejelzése, amely a 2019-2021-es időszakra évi 1,5, 1,6, illetve 1,4 százalékos GDP-bővülést valószínűsít. A cég közölte, hogy saját idei növekedési előrejelzését az eddigi 1,5 százalékról 1,1 százalékra rontotta, és 2019-re is csak 1,1 százalékos növekedést vár az olasz gazdaságban. 

A hitelminősítő szerint még ez az ütem is meghaladja az olasz gazdaság növekedési potenciálját.

MTI
A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ