Cropped landscape
Gazdaság
Donald Tusk: Szükség lehet egy rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcsra novemberben
2018-09-1810:28
Szükség lehet még egy rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcstalálkozó összehívására novemberben, ennek a lehetőségét is meg fogják vitatni az uniós állam- és kormányfők e heti informális salzburgi értekezletén - írta a vezetőknek küldött keddi meghívólevelében Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
"A Brexit okozta károk mérséklése közös érdekünk. Sajnos, a megállapodás nélküli kiválás még mindig elképzelhető, de ha felelősen cselekszünk, akkor elkerülhetjük a katasztrófát" - figyelmeztetett Tusk.

Rámutatott, hogy az Egyesült Királyság kilépéséig mindössze mintegy fél év van hátra, ez már a tárgyalások utolsó szakasza, valamint ismételten kiemelte az egyéb megállapodás híján alkalmazható pótmegoldás fontosságát az ír-északír határellenőrzés kérdésében.

A brit kiválás után bennmaradó huszonhét tagország vezetői Salzburgban megbeszélést fognak folytatni Michel Barnier uniós Brexit-ügyi főtárgyalóval. A tanács elnöke érintette emellett a migráció témáját is, ugyanis az lesz a szerdán kezdődő kétnapos csúcstalálkozó egyik fő napirendi pontja. Hangsúlyozta, hogy a helyzet rendezése közös feladata a tagállamoknak és az uniós intézményeknek.

"Ha egyesek megoldani akarják a válságot, míg mások csak kihasználni, akkor a kérdés megoldhatatlan marad" - fogalmazott. Mint közölte, nyáron ismét felszínre kerültek a feszültségek a tagállamok között az EU-ba érkező bevándorlókkal kapcsolatban, de remélhetőleg Salzburgban sikerül véget vetni a kölcsönös nehezteléseknek és visszatérni egy konstruktív megközelítéshez.

Leszögezte: az illegálisan Európába érkező migránsok száma az utóbbi hónapokban a 2015-ös válság előtti szintre csökkent. Donald Tusk azon véleményének is hangot adott, hogy jövő év elején össze kellene hívni az Európai Unió és az Arab Liga közös csúcstalálkozóját, és aláhúzta, hogy fokozni kell a már jelenleg is rendkívül pozitív együttműködést Egyiptommal a migráció területén.

Végezetül szó lesz még az informális EU-csúcson a biztonság, például a természeti katasztrófák, a rendőri együttműködés és a határvédelem erősítésének kérdéséről is.

Ugyanakkor A brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után már nem lenne különösebb ok arra, hogy a brit kormány eltérő letelepedési és foglalkoztatási szabályokat alkalmazzon az Európai Unióból és az unión kívülről érkező munkavállalók esetében - áll a brit belügyminisztérium mellett működő, de hivatalosan független testületként tevékenykedő bevándorlási tanácsadó szervezet (Migration Advisory Committee - MAC) kedden ismertetett jelentésében.

A szervezetet a belügyi tárca bízta meg tavaly egy átfogó felmérés elkészítésével arról, hogy az EU-munkavállalók bevándorlása miképp hat a brit gazdaságra.

Az MAC 140 oldalas tanulmánya szerint ugyanakkor a Brexit után már nem lenne indokolt az unióból és a máshonnan érkezők foglalkoztatásának eltérő szabályozása, mivel a migráció gazdasági hatása nem elsősorban a külföldi munkavállalók nemzetiségétől, hanem szakképzettségüktől, foglalkoztatottsági rátájuktól és az általuk igénybe vett közszolgáltatásoktól függ.

MTI
A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ