Cover
Gazdaság
89,5 milliárd forint adózott nyereséget könyvelhet el az OTP a második negyedévben
2018-08-1006:13
Az OTP Bankcsoport az elemzői várakozásokat jelentősen meghaladó, 89,5 milliárd forintos konszolidált adózott nyereséget ért el a második negyedévben, 38 százalékkal többet az előző negyedévinél, és 11 százalékkal többet az egy évvel korábbinál - közölte a bankcsoport a Budapesti Értéktőzsde honlapján pénteken, a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok szerinti jelentésében.
Az első félévi adózott eredmény 154,5 milliárd forint volt az idén, ami 16 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.

Az elemző előrejelzéséből képzett konszenzusos várakozás mintegy 81,6 milliárd forintos negyedévi adózott profit volt. A bank jelentésében közölte: a konszolidált korrigált adózás utáni eredmény a második negyedévben 90,8 milliárd forint volt, ami 15 százalékkal haladja meg az előző negyedévit, 16 százalékkal az egy évvel korábbit.

Az OTP csoport első félévi konszolidált korrigált adózott eredménye 170,1 milliárd forint, 17 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A csoport összes bevétele 219,9 milliárd forint volt a negyedévben, 7 százalékkal haladta meg az előző és 8 százalékkal az egy évvel korábbi negyedévét. A féléves bevételek egy év alatt 8 százalékkal, 426,2 milliárd forintra emelkedtek.

A működési kiadások a második negyedévben 121,3 milliárd forintot, az első félévben 234,8 milliárdot tettek ki, ami mindkét esetben éves alapon 13 százalékos növekedésnek felel meg.

A kockázati költségek negyedéves összehasonlításban 60 százalékkal, 2,0 milliárd forintra nőttek a június végéig tartó időszakban, ez éves szinten 79 százalékos mérséklődés. Az első fél évben 85 százalékkal, 3,3 milliárd forintra estek vissza a bázisidőszakhoz képest.

Az eredménysorok éves alapú alakulásánál célszerű figyelembe venni, hogy a 2017 első félévében a horvát Splitska banka esetében csak kéthavi eredmény-hozzájárulás jelentkezett, emellett az ukrán hrivnya, valamint az orosz rubel féléves átlagárfolyama a forinthoz képest 9, illetve 11,4 százalékkal gyengült egy év alatt - közölte a bank.

A negyedéves konszolidált korrigált eredményhez a csoport magyarországi alaptevékenysége, az OTP Core 56,2 milliárd, a bolgár DSK Bank 12,8 milliárd, az orosz leányvállalat 5,6 milliárd, az ukrán 5,4 milliárd, a horvát pedig 4,5 milliárd forinttal járult hozzá. A szerb leányvállalat 0,9 milliárd forintos nyereséget, a montenegrói 0,6 milliárd forintos profitot, a szlovák érdekeltség 0,8 milliárd forintos veszteséget, a román bank 0,1 milliárd forintos veszteséget szenvedett el a második negyedévben.

Az OTP Core az első félévében 95,4 milliárd forintos korrigált profitot ért el, amely 6 százalékkal meghaladja a bázisidőszakit. A féléves eredményben bekövetkezett javulás mögött a mérséklődő működési eredmény és a magasabb összegű pozitív kockázati költség álltak a jelentés szerint.

Csoportszinten a kamat és a nettó díjbevételek 7 és 6 százalékkal emelkedtek éves összehasonlításban a második negyedévben, míg az előző negyedévhez képest 2 és 14 százalékos volt a növekedés.

A csoport mérlegfőösszege a negyedévben 5, éves összevetésben 17 százalékkal, 14 213,4 milliárd forintra nőtt. A hitelállomány 5 és 15 százalékkal, 7 737,8 milliárd forintra, a betéteké 1 és 14 százalékkal, 10 870,3 milliárd forintra gyarapodott.

A 90 napon túli késedelmes hitelek aránya 8,1 százalékra csökkent, a késedelmes hitelek állománya pedig a pénzintézet jelentése szerint mindössze 8,2 milliárd forinttal nőtt.

A csoport közölte: a változatlanul kedvező makrogazdasági környezet egyik legkézzelfoghatóbb jele a kockázati profil folytatódó javulása. Az OTP részvényeit a BÉT prémium kategóriájában jegyzik, a papír záróára csütörtökön 10 690 forint volt, 40 forinttal magasabb az előző napinál. Az elmúlt egy évben az OTP-részvények legmagasabb árfolyama 11 780, a legalacsonyabb 9 510 forint volt.

Az OTP Bankcsoport első félévi jó eredménye annak köszönhető, hogy beértek az akvizíciók, és minden országban - ahol az OTP jelen van - kiváló a gazdasági teljesítmény - mondta Bencsik László, a bankcsoport vezérigazgató-helyettese pénteken, a hitelintézet hajnalban közzétett gyorsjelentését ismertetve. 

Hangsúlyozta, hogy az akvizíciók nélkül is emelkedett az eredmény. Hozzátette ugyanakkor, hogy a működési költségek is nőttek, hiszen az üzleti aktivitás bővülésével nő a létszám, valamint az informatikai, digitális fejlesztések felgyorsítása is költségekkel jár. A kockázati költségek nagyon alacsonyak, ami a vezérigazgató-helyettes szerint azzal függ össze, hogy jól teljesít a gazdaság. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez nem marad így örökké.

A pozitív gazdasági környezet fenntartható Magyarországon, ehhez azonban - osztva a Pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank véleményét - további versenyképességi intézkedésekre van szükség - mondta Bencsik László.

A közelmúltban bejelentett bankvásárlásokkal - a Societe Generale francia nagybank bulgáriai és albániai leányvállalatában szerzett az OTP többségi részesedést - kapcsolatban elmondta, jelenleg az engedélyek beszerzése zajlik. Kitért arra is, hogy a bank akvizíciós stratégiája változatlan, nem adták fel azt a szándékukat, hogy újabb bankokat vegyenek a régióban.

A gyorsjelentés szerint a bankcsoport első félévi számviteli eredménye 154,6 milliárd forint volt, 16 százalékkal nőtt az tavalyi év azonos időszakával összevetve, a korrigált adózott eredmény pedig 17 százalékkal, 170,1 milliárd forintra, ezen belül a második negyedévi eredmény rekordnagyságú, 90,9 milliárd forint volt. A külföldi csoporttagok korrigált eredményhez való hozzájárulása 33 százalékról 39 százalékra javult. 

Az új akvizíciókról kifejtette: a bolgár Societe Generale Expressbank (SGEB) mérete szerint az OTP eddigi legnagyobb vásárlása, piaci részesedése a DSK-val együtt az eszközök alapján 19,4 százalék a bolgár bankszektorban. Hozzátette, profiljuk jól kiegészíti egymást, tekintve, hogy az SGEB inkább vállalati bankolással foglalkozik. Az SGEB 2017-es profitja 17 milliárd forint volt, ami közel 15 százalékos sajáttőke-arányos megtérülésnek felel meg.

Az albán Societe Generale Albania (SGAL) az ötödik legnagyobb bank Albániában, piaci részesedése 5,7 százalék. Kiemelte, hogy Albánia azon kevés országok közé tartozik a régióban, ahol pozitív a demográfiai mutató,  és dinamikus bővülésre van lehetőség. 

A hitelezés a csoport egészében bővült, a teljesítő hitelek negyedéves szinten 5 százalékkal nőttek, ezen belül a magyarországi  dinamika 6 százalékot ért el. A vállalati és a fogyasztási hitelek erőteljesen bővültek, és a jelzáloghitelek is gyorsuló ütemben, 2 százalékkal nőttek, ezen belül a lakáshitelek 3 százalékkal. Éves összevetésben a csoport teljesítő hitelei 17 százalékkal emelkedtek, amelyből 13 százalék volt az organikus növekedés. 

A bankcsoport betétei az első negyedévhez képest 1 százalékkal gyarapodtak. Ezzel kapcsolatban a vezérigazgató-helyettes megjegyezte, a betétállomány növelése nem elsődleges, mert a bank likviditása magas.

A jövedelmezőséggel kapcsolatban kiemelte, hogy a kamatmarzs folyamatosan csökken, a második negyedévben a konszolidált nettó kamatmarzs 12 bázisponttal, 4,25 százalékra mérséklődött. Magyarországon a szlovák után a második legalacsonyabb a nettó kamatmarzs a csoportban. 

A hitelportfólió minőségét jelző mutatók mindegyike folyamatosan javult, a féléves hitelkockázati költség ráta nulla közeli volt.  A konszolidált elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutató (CET1) az első fél évi eredmény és az osztalék beszámításával 16 százalék. 

A magyarországi alaptevékenység, az OTP Core éves szinten javuló második negyedéves profitja mögött főként a kockázati költségek kedvező alakulása áll, amelyek a második negyedévben 14,4 milliárd forinttal javították az eredményt. A nettó kamatmarzs tovább csökkent, az első negyedévi 3,06 százalékról 2,97 százalékra.

A magyarországi jelzáloghitel-folyósítások az első fél évben éves szinten 35 százalékkal nőttek. Az OTP közvetíti a legtöbb csok támogatást, amelynek kumulált összege a program indulásától 98 milliárd forintra emelkedett. A teljesítő személyi kölcsön állomány az első fél évben éves szinten 41 százalékkal nőtt. A bank piaci részesedése stabil, sőt javuló a jelzálog- és személyi hitel folyósítások, valamint a lakossági megtakarítások terén is. A vezérigazgató-helyettes megjegyezte, az, hogy az újonnan folyósított lakáshiteleknek minél nagyobb arányban fix kamatozásúaknak kell lenniük, csökkenti a bankok kockázatát.

A magyarországi közép- és nagyvállalati teljesítő hitelállomány hat hónap alatt 10 százalékkal, a mikro- és kisvállalkozói pedig 12 százalékkal bővült, a csoport részesedése a magyar vállalatoknak nyújtott hitelekből a 2017 év végi 13,9 százalékról 14,7 százalékra nőtt.

MTI
A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ