Kásler Miklós a Semmelweis-napi központi ünnepségen azt mondta, a dokumentum az egyeztetések után néhány napon belül részleteiben is megismerhető lesz. A témával kapcsolatban a miniszter újságíróknak elmondta, egy komplex cselekvési programot készítettek elő. Kidolgozták az elméletet, a gyakorlatba való átültetést, azt, hogy ezzel kapcsolatban mi a feladata a kórházaknak és a tisztiorvosi hivatalnak. A rendelet tartalmazza, hogyan lehet a kórházi fertőzéseket tartalmazó regisztereket elkészíteni és a kórházi fertőzések megelőzését kontrollálni - ismertette.
Az ünnepségen a miniszter a szakmai díjak és elismerések átadása előtt mondott köszöntőjében, Semmelweis Ignác orvos munkásságát méltatva úgy fogalmazott, egy olyan emberre emlékezünk, akinek legkiemelkedőbb felfedezése emberek millióit mentette meg. Felidézte, Semmelweis motivációja az igazság, a hit és az erkölcs volt, gondolkodásának és munkásságának középpontjában az emberi élet feltétlen tisztelete, az élet megóvása, megmentése állt.
Mint mondta, Semmelweis tanait kortársai elutasították, nem ismerték fel felfedezése, a kézmosás fontosságát, de ő a rendelkezésére álló eszközökkel és módon küzdött saját igazáért. Felfedezését a kórlefolyás, a bonctani leletek pontos megfigyelése, elemzése, megfigyelése, a kórlefolyás, a bonctani leletek elemzése, értékelése alapozta meg, felfedezését statisztikai módszerekkel bizonyította - mondta Kásler Miklós. A tudós felfedezésével leírta a gyermekágyi láz és a pyaemia jellegét, okát, kialakulásának folyamatát, a fertőzés "kapuját", a fertőzés eszközét és azt, hogy a fertőzést milyen módszerekkel lehet megelőzni - ismertette a miniszter.
MTI