Magyarország külső finanszírozási képessége 2017 negyedik negyedévében meghaladta a bruttó hazai termék (GDP) 4 százalékát, ami továbbra is jelentős mértékben csökkentette az ország külső sérülékenységét – közölte tegnap legújabb, a fizetési mérlegről szóló jelentésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Mint azt Koroknai Péter, az MNB szakértője újságíróknak elmondta, jelenleg történelmi mélységbe esett az ország külső adóssága, ezen belül is rendkívül alacsony szintre mérséklődött a rövid távú adósságunk.
A külkereskedelem többlete, a régió többi országához hasonlóan, elsősorban az importintenzív beruházások és a lakossági fogyasztás erőteljes bővülésének köszönhetően mérséklődött, miközben hazánk exportpiaci részesedése emelkedést mutatott.
A továbbra is magas külkereskedelmi többletnek és az uniós források felhasználásának köszönhetően Magyarország külső finanszírozási képessége és a folyó fizetési mérlegének többlete továbbra is jelentősen meghaladja a régiós országokban tapasztalható értékeket. A megtakarítások magas szintje elsősorban a háztartások jelentős pénzügyi vagyonához és a költségvetés visszafogott hiányához köthető.
Várhatóan a továbbiakban is enyhén csökkenhet az áruk terén a külkereskedelmi többlet, ennek oka a lakosság egyre élénkebb fogyasztása és importigénye. Koroknai Péter elmondása szerint emellett a szolgáltatások terén nőtt az egyenleg. Ez azért is kedvező, mert a szolgálatosoknak kisebb az importigénye, továbbá ebben nagyobb arányban vesznek részt a hazai magasabb hozzáadott értéket előállító gazdasági szereplők.
A jegybank szerint jelenleg kedvezőek a belső lehetőségek, mint azt az államadósság-kezelő legújabb adatai mutatják, továbbra is élénk lakossági kereslet az állampapírok iránt, a piaci aukciók is rendre jó eredménnyel zárulnak. Azaz semmi nem utal arra, hogy érdemes lenne kilépni a külpiacra.
Magyar Idők